< DOMOV

 

 

DOMOV

Ako reaguje  česká demokratická spoločnosť na slovenských fundamentalistických politikov

Slovenské KDH bojuje proti zvrhlosti

Slovenská poslankyně Evropského parlamentu Anna Záborská a český poslanec Jan Zahradil na schůzi ve Štrasburku.

Zdroj: Foto ČTK, Autor: Michal Doležal

BRATISLAVA 2. srpna 2004 | 10:19 Válku levicovému liberalismu v Evropě vyhlásilo nedávno slovenské Křesťanskodemokratické hnutí (KDH), jedna z nejkonzervativnějších stran v současné Evropské unii. Křesťanští demokraté chtějí vést především boj proti "kulturní revoluci" v Evropě.

• Kontroverzní slovenská poslankyně nakonec předsednické místo dostala

• Vládní KDH vyhlásilo bojkot nejsledovanější slovenské televize

K tomuto prohlášení je podnítila nedávná aféra protestantského pastora Akea Greena ve Švédsku. Pastor byl před několika týdny odsouzen za to, že v kázání označil homosexualitu za "nepřirozený tumor na těle společnosti". Za podněcování k nenávisti dostal měsíc vězení. "Jde o politický proces, o porušení práva na svobodu projevu. Když jsem si přečetl tu zprávu, pochopil jsem, že začíná plíživá tyranie," řekl v reakci Vladimír Palko, ministr vnitra a místopředseda KDH, podle kterého je homosexualita morální zlo.

Okamžitě se setkal se švédskou velvyslankyní v Bratislavě Cecílií Julinovou, aby vyjádřil svůj protest. "Řekl jsem jí, že postupuji jako Martin Luther, který řekl - to je moje stanovisko, zde stojím, nemůžu jinak," řekl katolík Palko. Předseda parlamentu a zároveň šéf KDH Pavol Hrušovský odeslal svému švédskému kolegovi protestní list. Případem švédského pastora tažení KDH neskončilo. O několik dní později v Bruselu vyjádřil Palko "zásadní nesouhlas" s uznáváním registrovaných partnerství uzavřených v jiných členských zemích Evropské unie.

Spolu s mladým ministrem spravedlnosti Danielem Lipšicem, rovněž členem KDH, vystoupili na pravidelném zasedání Rady ministrů. "Slovensko se jako jediná země postavila proti tomu, aby území unie bylo zneužito pro kulturní revoluci proti tradiční rodině," pronesl Palko po jednání.

Vzápětí přišlo KDH s opatřením na ochranu rodiny, které vyděsilo liberální a levicové slovenské politiky. Lipšic do připravovaného zákona o rodině totiž přidal ustanovení, podle kterého soud nemůže manžely rozvést, pokud nesouhlasí ten z manželů, který rozvrat nezavinil.

Zatím největší střet názorů KDH s Evropou se odehrál minulý týden v Evropském parlamentu. Slovenská europoslankyně a členka KDH Anna Záborská získala post předsedkyně výboru pro ženská práva a rovnost pohlaví, a to i přes ostrý nesouhlas socialistů a liberálů.

"Stejně jako euroskeptik nemůže být šéfem měnového výboru, nemůže být antifeministka předsedkyní výboru pro práva žen," prohlásila německá socialistka Lissy Grönerová, když se dozvěděla, že Záborská je proti interrupcím a nehlasovala za antidiskriminační zákon. Socialisté se volby nakonec vůbec nezúčastnili, proti byli i liberálové, Záborská tak zvítězila díky hlasům své frakce. "Ukazuje se, že netolerantních marxistů s totalitním smýšlením je dost i na Západě," řekl k tomu Palko, nejhlasitější obhájce katolických hodnot.

Mezi veřejností má pověst tvrdého a neúplatného bojovníka proti zločinu, uvnitř hnutí je považován za hlavního ideologa konzervativních myšlenek. Z jeho slov lze vyčíst, že evropští politikové ani netuší, jak velký ideologický střet je čeká.

Michal Friš

http://lidovky.centrum.cz/svet/clanek.phtml?id=280878ää

 

(Zvýraznenie textu  urobila redakcia Slovhumanist.názory)